Tollensprijs 2025 voor Joke van Leeuwen

Joke van Leeuwen

De Tollensprijs 2025 is toegekend aan Joke van Leeuwen. Dit werd zojuist bekendgemaakt door de voorzitter van de Stichting Het Tollensfonds Lotte Jensen in het KRO-NCRV programma De Taalstaat op NPO Radio 1. Deze prijs, de oudste literaire prijs van Nederland, wordt haar toegekend voor haar oeuvre, dat zich onderscheidt door veelzijdigheid en toegankelijkheid. Haar werk is geestig, ontroerend en confronterend tegelijkertijd. 

Joke van Leeuwen (1952) beoefent vele genres: werk voor kinderen en volwassenen, proza en poëzie. Zij illustreert en treedt op. Daarmee brengt zij, evenals Hendrik Tollens ooit, al vele jaren de literatuur naar een breed publiek van lezers, lezertjes en toehoorders. Ze publiceerde onder meer de bundel kindergedichten Hee daar mijn twee voeten (2019) en het lange gedicht voor volwassenen Aan tafels (2022). Haar roman Ik dacht dat jij (2023) was een bestseller. Vorige maand verscheen het kinderboek Die dag en vanaf oktober gaat ze samen met tromboniste Nabou Claerhout op tournee met Levenslust (productie: Hoge Fronten). In 2026 zal de memoir Plooi u in tweeën verschijnen.

De uitreiking van de Tollensprijs 2025 aan Joke van Leeuwen zal plaatsvinden op zondag 5 oktober in Museum Rijswijk, dat gevestigd is in het laatste woonhuis van Tollens.

De Tollensprijs, ingesteld in 1902 door het Tollensfonds, eert elke vijf jaar een vooraanstaand letterkundige. De jury bestond uit Jan Baeke, Lotte Jensen, Hans Kolff, Bas Kwakman, Ruud Poortier, Kila van der Starre en  Aleid Truijens.

Dit bericht verscheen eerder op Neerlandistiek.nl