Maandelijks archief: november 2024

Twee promovendi: Semmy Claassen en Jet Oosterheert

In deze frustrerende en donkere dagen voor de academische wereld 🟥 haal ik hoop en blijdschap uit de kleine lichtpuntjes, zoals het feit dat mijn twee promovendi elkaar deze week voor het eerst ontmoetten.

Semmy Claassen (rechts op onderstaande foto) doet onderzoek naar jongeren, leescultuur en sociale media. Hoe kunnen we tot een dieper begrip komen van de manieren waarop jonge mensen online communiceren over het lezen van boeken? En hoe kunnen we de positieve mechanismen van onder andere BookTok, BookTube en BookStagram inzetten in de klas, zonder leerlingen per se sociale media te laten gebruiken in het onderwijs? Ik ben Semmy’s copromotor en dagelijkse begeleider en ik begeleid haar PhD aan de Universiteit Utrecht samen met Els Stronks en Niels Kerssens.

Jet Oosterheert (links op onderstaande foto) doet onderzoek naar hoe we poëzieonderwijs in de bovenbouw van het primair onderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs kunnen inzetten voor meer dan alleen kennisoverdracht over poëzie. Hoe kunnen literaire gesprekken en creatief schrijven een kwalificerende, socialiserende en persoonsvormende functie hebben voor 10- tot 14-jarigen? Ik ben Jets copromotor en ik begeleid haar PhD samen met Margreet Luinge (Hanze) en Matthijs Warrens (Rijksuniversiteit Groningen).

Semmy en Jet ontmoetten elkaar op een minisymposium in Utrecht dat Semmy organiseerde binnen haar onderzoeksproject. Ze bracht onderzoekers, docenten, scholieren, studenten en bookinfluencers samen op een hele inhoudelijke, open, kritische en inspirerende manier.

Wat ben ik blij dat ik met deze twee scherpe geesten mag samenwerken!

Media-aandacht in de zomer

De afgelopen zomer 2024 verschenen er uitgebreide interviews met mij over mijn onderzoek naar poëzie buiten het boek in HP/De Tijd (door Marieke Sjerps), FD Persoonlijk, het tijdschrift van het Financieel Dagblad (door Hanny Roskamp) en Frame, het literatuurwetenschappelijk tijdschrift van de Universiteit Utrecht (door Luka Hattuma, Isolde Kors en Nienke Veenstra).

Daarnaast sta ik (volgens mij voor het eerst) als een blurb achterop een boek, namelijk achterop Iedereen stadsdichter, de indrukwekkende studie en handleiding die Steven Van de Putte schreef over stadsdichters in Nederland en Vlaanderen.

Bovendien noemde Adriaan van Dis mijn proefschrift in zijn podcast ‘Van Dis ongefilterd’, in een aflevering met interessante gesprekken over onder andere taal en klasse.

Lees verder

Voetbalflarf in de krant

We staan in de krant! De geweldige Robin Goudsmit kwam meeflarfen in Bibliotheek Utrecht en schreef er vervolgens over in Trouw op 27 juni 2024. Ik leg in het interview over voetbalflarf uit dat taal macht is, en dus dat kennis over de werking van taal ook kennis over de werking van macht is. Dat is kennis die we politiek gezien heel goed kunnen gebruiken de komende tijd.

Met veel dank aan Robin Goudsmit, Trouw, Jelle Pieters, Bibliotheek Utrecht en Trea Scholten van Tools voor taal.

Brandende vragen over opleiding Nederlands

Als hoofd van de BA-opleiding Nederlandse taal en cultuur aan de Universiteit Utrecht houd ik ervan om onze studenten in hun eigen woorden te laten vertellen waarom ze kozen voor Nederlands en wat ze van de opleiding vinden. Samen met collega’s Wessel van Wijngaarden en Hans Schuurman maakte ik een video waarin zes studenten Nederlands elkaar brandende vragen stellen over hun studie. Het resultaat vind je hier: